Płatności powyżej 15 000 złotych nie są kosztem uzyskania przychodu

Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszły w życie zmiany przepisów dotyczących dokonywania płatności przez przedsiębiorców. Zmniejszeniu uległ limit transakcji gotówkowych z 15 000 euro do 15 000 złotych. Dodatkowo płatności dokonywane bez pośrednictwa rachunków płatniczych nie są zaliczane od nowego roku do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego (wcześniej rachunku bankowego), w każdym przypadku gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł (wcześniej 15 000 euro). Zgodnie z ustawą o usługach płatniczych przez rachunek płatniczy rozumiemy rachunek prowadzony dla jednego lub większej liczby użytkowników służący do wykonywania transakcji płatniczych. Rachunki bankowe oraz rachunki członka SKOK traktowane są jako rachunki płatnicze, jeżeli służą do wykonywania transakcji płatniczych.

Podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu powyżej 15 000 złotych, gdy płatność za nie została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Przepis stosuje się również do nabycia lub wytworzenia środków trwałych albo nabycia wartości niematerialnych i prawnych.

Przepisy mają zastosowanie do płatności dokonywanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2016 r.

Kwota 15 000 złotych nieistotna z punktu widzenia „dużego biznesu” może być przyczyną poważnych kłopotów.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *