Indeks Postrzegania Korupcji 2015: Polska w kolejnym badaniu wypada lepiej

Postrzegana skala zjawiska korupcji w Polsce maleje z roku na rok – wynika z najnowszej edycji badania Indeks Postrzegania Korupcji 2015, przeprowadzanego przez Transparency International. Polska znalazła się na 30 miejscu wśród 168 krajów, ze wskaźnikiem CPI określonym na poziomie 62 pkt.

 Najnowsze wyniki badania Transparency International potwierdzają, że korupcja jest obecna w obrocie gospodarczym zarówno u nas w kraju, ale również na świecie. Warto zwrócić uwagę, że przedstawione wyniki prezentują jedynie samo postrzeganie zjawiska, a nie jego rzeczywisty poziom, o czym zdarza nam się często zapominać podczas podejmowania się rozmaitych interpretacji i budowania wniosków” – komentuje Rafał Turczyn, Lider Zarządzania Ryzykiem Nadużyć i Ekspertyz w Sprawach Spornych Deloitte.

Indeks Postrzegania Korupcji mierzy postrzegane przez ekspertów poziomy korupcji sektora publicznego w krajach na całym świecie. Zgodnie z wynikami najnowszego badania ponad 2/3 badanych państw zmaga się z poważnym problemem korupcji, w tym połowa państw G20. Jak podkreślają autorzy, nie ma państwa na świecie, które byłoby wolne od tego problemu.

Wyniki tegorocznej edycji nie są zaskakujące. W tym roku liderem okazała się Dania (91 pkt). Nie dziwi również wysoka pozycja w rankingu państw wysoko rozwiniętych: krajów skandynawskich, Nowej Zelandii, Holandii, Szwajcarii, Singapuru, Kanady. Kraje te łączy wolność prasy, dostęp do informacji na temat dochodów i wydatków z budżetu państwa, sprawiedliwe i niezależne jurysdykcje.

To ciekawe, że odbiór korupcji w naszym kraju jest już drugi rok z kolei na tym samym poziomie, jak na Tajwanie. Nasi sąsiedzi znaleźli się na niższych pozycjach niż Polska: Litwa (32. pozycja), Słowacja (50. pozycja), Czechy (56. pozycja). Wyjątek stanowią Niemcy, zajmujące silne 10. miejsce z wynikiem 81 pkt. Pozytywnie przedstawia się fakt, że więcej państw poprawiło swoje wyniki w tej edycji, niż pogorszyło. Największy wzrost w rankingu rokrocznie odnotowały Grecja, Senegal i Wielka Brytania.

Nie brakuje jednak przegranych – Brazylia znacząco pogorszyła swoją pozycję w Indeksie, spadając o 7 pozycji, na co wpływ miał niewątpliwie skandal korupcyjny, który kosztował giganta naftowego Petrobras rekordowe 2 mld dol. Mimo sporych nakładów przeznaczonych na walkę z korupcją w Afganistanie, jego wynik pogorszył się w porównaniu z poprzednim rokiem. Najniższe wyniki odnotowały kraje Afryki, Wschodniej Europy i Środkowej Azji. Najniżej w rankingu uplasowały się: Somalia, Północna Korea, Afganistan, Sudan, Sudan Południowy, Angola, Libia, Irak i Wenezuela.

 „Korupcja ze swojej natury jest zjawiskiem ukrywanym i w rezultacie niewidzialnym dla przedsiębiorstw i służb prewencyjnych. Niezależnie od tego w różnych jurysdykcjach obowiązują dedykowane problemowi regulacje lokalne oraz ponadnarodowe, takie jak US FCPA oraz UK Bribery Act, które w przypadku materializacji zjawiska korupcji mogą zaprezentować swój wachlarz bardzo surowych sankcji przewidzianych dla osób fizycznych, jak i prawnych. W dzisiejszym świecie problem korupcji w biznesie nie jest dotkliwy już tylko dla samych jednostek zaangażowanych w proceder, ale w praktyce dotyka często władz, organów nadzorczych przedsiębiorstw czy zagranicznych spółek powiązanych” – zwraca uwagę Rafał Turczyn, Lider Zarządzania Ryzykiem Nadużyć i Ekspertyz w Sprawach Spornych Deloitte.

Komentarz do Raportu Transparency International „Indeks Postrzegania Korupcji 2014”
Polska wyżej w rankingu postrzegania korupcji Transparency International 2013

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *