Efektywny program compliance

Postęp technologii, rozwój mediów społecznościowych, nowelizacje prawa, coraz bardziej rygorystyczne zapisy antykorupcyjne, regulacje związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy, wymogi raportowania, ryzyko konfliktów interesów w procesach sprzedażowych oraz zakupowych…

Dzisiejszy compliance officer ma sporo na głowie. Jak poradzić sobie ze stworzeniem i wdrożeniem EFEKTYWNEGO programu compliance, który z jednej strony zapewni firmie bezpieczeństwo, a z drugiej nie zabije biznesu?

Kółko compliance_s

Efektywny program powinien być rozumiany jako szereg skoordynowanych działań w całej organizacji – uwzględniając specyfikę poszczególnych departamentów, jednostek biznesowych (business units), uwarunkowań geograficznych czy kulturowych, wdrożonej technologii i procesów.

O skuteczności programu nie stanowi wyłącznie komfort oznaczenia zadania jako wykonane („check the box”). Efektywność programu wyrażona jest w działaniach pracowników i ich chęci do odpowiedniego działania, a w efekcie zapewnienie bezpieczeństwa organizacji.

Zapraszamy na łamy naszego bloga– wpisy mogą być pomocne w ocenie i zorganizowaniu sprawnie działającego programu compliance.

Współautor: Michał Kozioł

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *