Co Dyrektor Finansowy (CFO) powinien wiedzieć o programach compliance ?

Polecamy najnowszy newsletter z cyklu Deloitte CFO Insights

CFO Insights to cykl publikacji Deloitte adresowanych do dyrektorów finansowych. Prezentujemy w nim najnowsze trendy z zakresu zarządzania finansami, często inspirujące wywiady z ekspertami i praktykami biznesu z różnych części świata. W najnowszym wydaniu newslettera, które mam przyjemność komentować, odpowiadamy m.in. na pytanie, co odróżnia „wystarczająco dobre” programy zapewnienia zgodności od tych „znakomitych”, najbardziej skutecznych w minimalizacji nowo pojawiających się ryzyk oraz zagrożeń.

Zapraszam dyrektorów finansowych (CFO) do lektury publikacji i zachęcam do dyskusji na temat skuteczności programów compliance w ochronie firmy przed nieprawidłowościami i nadużyciami.

Najnowszy Deloitte CFO Insights.

Jak zauważa  Rafał Turczyn, Lider zespołu zarządzania ryzykiem nadużyć i ekspertyz w sprawach spornych Deloitte Polska „obecnie poprzeczka wymagań dla efektywnych programów zgodności zawieszona jest wysoko. Samo posiadanie polityk i procedur, czy reaktywne oddziaływanie na zidentyfikowane przypadki naruszeń nie wystarcza. Dzisiaj do zarzadząnia compliance podchodzi się bardziej proaktywnie, stawiając na przewidywanie potencjalnych problemów oraz efektywną identyfikację nieprawidłowości w obszarach zawsze wrażliwych. Wsparciem są często zaawansowane narzędzia analityczne, które mogą dostrzegać unikalne zdarzenia zaszyte głęboko w systemach informatycznych. Zwiększenie aktywności regulatorów, ograniczenie finansowego kosztu potencjalnych nieprawidłowości, czy możliwość wyeliminowania konsekwencji prawnych dla firmy i co ważne dla samych zarządzających powodują, że przedsiębiorcy skupiają coraz większą uwagę na problematyce zarządzania zgodnością oraz bezpieczeństwie funkcjonowania własnego biznesu.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *