Dodd-Frank Act: Rekordowa nagroda 14 milionów USD dla sygnalisty

Regulacja Dodd-Frank pozwoliła na wypłatę rekordowej nagrody w wysokości 14 milionów USD. Sygnalista (ang. whistleblower) ujawnił naruszenia regulacji rynku kapitałowego, gdzie odzyskana kwota ze zidentyfikowanych  nieprawidłowości mogła wynieść 140 milionów USD. Należy zauważyć, że najwyższa jak dotąd wypłacana wartość nagród nie przekroczyła 125 tysięcy USD.

Wprowadzona w 2010 przez Kongres Stanów Zjednoczonych regulacja Dodd-Frank Act, konstytuuje system nagradzania sygnalistów, w wysokości od 10%-30% kwoty odzyskanej w wyniku ujawnienia naruszenia.

Tak istotny wzrost nagrody oraz szeroka prezentacja tego faktu w mediach może nasuwać wiele ciekawych spostrzeżeń. Zgodnie z informacjami The Wall Street Journal, sama amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd (SEC)  dostrzega wiele korzyści w upublicznianiu informacji o przyznanych nagrodach. Sean McKessy (zarządzający biurem ds. sygnalistów SEC) przyznaje, że zarówno gratyfikacja pieniężna, jak i środki ochrony sygnalisty zachęcają i przekonują innych do informowania o potencjalnych naruszeniach. Natomiast w zakresie ochrony danych osobowych jako problematyki mającej przysparzać licznych problemów przy stosowaniu Dodd-Frank act poczyniono bardzo wiele.  Zarządzający biurem whistleblowing zapewniają, że wdrożyli wszystkie niezbędne środki, aby sygnaliści mogli spać zupełnie spokojnie. Sam fakt, że nagrodzony rekordzista  pozostał anonimowy może wskazywać na odniesienie pewnego sukcesu w zakresie zachowania anonimowości. Sukces ten zdecydowanie wzmacnia przekonanie o dochowaniu należytej  troski o bezpieczeństwo danych osób, które podejmą się dokonania zgłoszeń o nieprawidłowościach.

Dodatkowo Sean McKessy zauważa znaczącą poprawę rozpatrywanych wniosków, co w praktyce pomaga  skutecznie skrócić czas potrzebny na przeprowadzenie procesu dochodzeniowo dowodowego w analizowanych przez jego biuro sprawach.

Z informacji uzyskanych od przedstawicieli SEC wynika, że władze liczą na kolejne trafne informacje przekazane w ramach raportowania whistleblowing.

Źródło:

http://stream.wsj.com/story/latest-headlines/SS-2-63399/SS-2-343372/

http://blogs.wsj.com/riskandcompliance/2013/10/01/sec-gives-whistleblower-more-than-14-million-in-record-award/?mod=wsj_streaming_latest-headlines

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *